SEE THE GLICOD.COM WEEKLY BROADCAST SCHEDULE:

GLICOD's COVERAGE OF THE

2020 HIGH SCHOOL BASKETBALL POSTSEASON

SPONSORED BY:

KENTUCKY Boys Basketball

SEE OTHER AREAS:

KHSAA Boys Sweet 16 at UK's Rupp Arena

Tournament suspended until further notice

1st round upper bracket

Madisonville-N. Hopkins vs Warren Central

Elizabethtown vs Ashland Blazer

Knox Central vs Scott Co.

McCracken Co. vs George Rogers Clark

1st round lower bracket

Fern Creek vs Hazard

Owensboro Catholic vs Martin Co.

Male vs Collins

Covington Catholic vs W. Jessamine

Quarterfinals

E'town or Blazer vs MNH or Warren Cent.

Knox Cent. or Scott Co. vs. McCracken Co. or GRC

Owensb. Cath. or Martin Co. vs Male or Collins

Fern Creek or Hazard vs Cov. Cath. or W. Jessamine

Semifinals

First q-f winner vs second q-f winner

Third q-f winner vs fourth q-f winner

Championship

First semifinal winner vs second semifinal winner

6th Reg.

Tue Mar 3 -- Quarterfinals

Fairdale 63 at N. Bullitt 78

Eagles make regional semis for first time since 1987

Jeffersontown 51 at Butler 47

Chargers overcomes 8-pt 4th qtr deficit to upset Bears

Western 70 at PRP 86

Bullitt Central 36 at Fern Creek 80

 

Fri Mar 6 -- Semifinals at Valley

N. Bullitt 61-Jeffersontown 73

Branden Rayzer-Moore was J'town's leading scorer with 14 pts (10/10 FT)

PRP 50-Fern Creek 66

Mon Mar 9 -- Championship at Valley

Jeffersontown 43-Fern Creek 48

Tigers' third 6th Reg. title in last 4 seasons

7th Reg.

Tue Mar 3 -- Quarterfinals

Manual 50 at Ballard 92

St Xavier 58 at Trinity 47

St X led by Simon Smith with 23 pts

Seneca 53 at Male 82

Tyren Moore led Bulldogs with 25 pts

Eastern 55 at Central 38

Sat Mar 7 -- Semifinals at Valley

Ballard 79-St Xavier 55

Male 59-Eastern 52 

Tue Mar 10 -- Championship at Valley

Ballard 61-Male 71

Bulldogs' first 7th Reg. title since 2002 (21st in team history)

8th Reg. at Henry Co.

Wed Mar 4 -- Quarterfinals

Simon Kenton 75-S. Oldham 83

Seth Johnson led Dragons with 30 pts, followed by Luke Morrison with 28

Henry Co. 57-Collins 79

Marcellus Vail led Titans with 23 pts

Thu Mar 5 -- Quarterfinals

Woodford Co. 53-Oldham Co. 59

OC's Xander Wagner-Rose recorded 2 big steals late in game

Gallatin Co. 71-Grant Co. 77

Jack Epperson led Grant with 19 pts; Ben Vickers + Blake Robinson 18 each

Mon Mar 9 -- Semifinals

S. Oldham 67-Collins 81

Dayvion McKnight led Titans with 31 pts, followed by Marcellus Vail with 22

Oldham Co. 53-Grant Co. 50

Colonels led by Tyler Slone with 16 pts, and Xander Wagner-Rose with 12

Tue Mar 10 -- Championship

Collins 61-Oldham Co. 53

Titans in Sweet 16 for 3rd time in team's 10-season history

11th Reg.

Tue Mar 3 -- Quarterfinals

Franklin Co. 49 at Lexington Catholic 77

Ben Johnson led Knights with 24 pts

Berea 32 at Douglass 73

Tates Creek 57 at Madison Central 55

Josh Dutoit wins it for Commodores on buzzer-beating layup

Scott Co. 71 at Frankfort 58

Cardinals led by Terrin Hamilton with 22 pts

Thu Mar 5 -- Semifinals at E. Kentucky Univ.

Lexington Catholic 65-Douglass 54

LexCath's leading scorer was Ben Johnson with 32 pts

Tates Creek 43-Scott Co.  64 

Terrin Hamilton had 14 pts to lead Cards; Eiias Richardson followed with 13

Sat Mar 7 -- Championship at E. Kentucky Univ.

Lexington Catholic 62-Scott Co. 65

Cardinals win fourth straight 11th Reg. title

 

21st Dist. at Valley

Mon Feb 24 -- Quarterfinal

Valley 72-Beth Haven 59

Tue Feb 25 -- Semifinal

Valley 49-PRP 89

Wed Feb 26 -- Semifinal

Holy Cross 56-Fairdale 75

Fri Feb 28 -- Championship

PRP 85-Fairdale 73

James Taylor led PRP with 23 pts, followed by Nevin White with 19

22nd Dist. at Western

Mon Feb 24 -- Quarterfinal

Iroquois 52-Western 74

Jaheim Foreman led Western with 16 pts/12 reb

Tue Feb 25 -- Semifinals

Western 59-DeSales 50

Warriors make 6th Reg. tourn. for first time since 2011

Butler 69-Doss 52

Thu Feb 27 -- Championship

Western 53-Butler 77

Butler     13 26 19 19-77
Western 13 14 14 12-53

23rd Dist. at Moore

Mon Feb 24 -- Quarterfinal

Moore 88-Evangel Christian 45

Wed Feb 26 -- Semifinals

Moore 70-N. Bullitt 84

Bullitt Central 75-Southern 63

BC led by Jake Mann with 31 pts

Fri Feb 28 -- Championship

N. Bullitt 76-Bullitt Central 68

 

24th Dist. at Mercy

Wed Feb 26 -- Semifinals

Fern Creek 78-Whitefield Academy 31

Jeffersontown 62-Bullitt East 47

Fri Feb 28 -- Championship

Fern Creek 49-Jeffersontown 43

Jaden Rogers led FC with 17 pts  

25th Dist. at Central

Mon Feb 24 -- Quarterfinal

St Francis 55-Portland Christian 63

 

Wed Feb 26 -- Semifinals

Portland Christian 30-Manual 87

Central 41-Shawnee 28

Fri Feb 28 -- Championship

Manual 55-Central 57 in OT

26th Dist. at St Xavier

Tue Feb 25 -- Semifinals

Male 112-Brown 35

Kaleb Glenn was Male's leading scorer with 22 pts

St Xavier 84-Louisville Collegiate 59

Ben Varga led St X with 20 pts

Thu Feb 27 -- Championship

Male 80-St Xavier 68

Male 18 19 20 23-80
St X   7  10 18 33-68

27th Dist. at Trinity

Mon Feb 24 -- Semifinals

Seneca 76-Atherton 47

Waggener 50-Trinity 52

Zach Stahlman led Trinity with 18 pts

Thu Feb 27 -- Championship

Seneca 40-Trinity 43

Shamrocks led by Zach Stahlman with 14 pts, followed by Andrew Brian with 11

28th Dist. at CAL

Mon Feb 24 -- Quarterfinal

Ky. Country Day 58-Walden 43

 

Tue Feb 25 -- Semifinals

KCD 42-Ballard 99

Eastern 78-CAL 55

Thu Feb 27 -- Championship

Ballard 56-Eastern 44 

29th Dist. at Trimble Co.

Tue Feb 25 -- Semifinal

Trimble Co. 41-Oldham Co. 92

Nick Carter and Xander Wagner-Rose led Colonels with 14 pts each

Wed Feb 26 -- Semifinal

S. Oldham 77-N. Oldham 74

Luke Morrison's 4 free throws midway through 4th qtr were game's turning point 

Fri Feb 28 -- Championship

Oldham Co. 88-S. Oldham 85

Deaton Oak was OC's leading scorer with 35 pts

30th Dist. at Anderson Co.

Mon Feb 24 -- Quarterfinal

Anderson Co. 43-Shelby Co. 40

AC  7 10 6 20-43

SC 10  8 6  16-40

Tue Feb 25 -- Semifinal

Anderson Co. 31-Collins 48

Wed Feb 26 -- Semifinal

Spencer Co. 48-Woodford Co. 58

Fri Feb 28 -- Championship

Woodford Co. 43-Collins 65

Collins led by Marcellus Vail with 31 pts, and Dayvion McKnight with 14

31st Dist. at Gallatin Co.

Mon Feb 24 -- Quarterfinal

Owen Co. 49-Eminence 52

Emin. 14 11 17 10-52

Owen 11 12 13 13-49

Wed Feb 26 -- Semifinals

Eminence 28-Gallatin Co. 67

Henry Co. 55-Carroll Co. 43

Sat Feb 29 -- Championship

Gallatin Co. 48-Henry Co. 64

32nd Dist. at Grant Co.

Mon Feb 24 -- Semifinal

Grant Co. 78-Williamstown 42

Tue Feb 25 -- Semifinal

Simon Kenton 78-Walton-Verona 57

Fri Feb 28 -- Championship

Grant Co. 51-Simon Kenton 55

 

41st Dist. at Franklin Co.

Mon Feb 24 -- Quarterfinal

Frankfort 98-Frankfort Christian 42

Tue Feb 25 -- Semifinal

Frankfort 73-Great Crossing 70 in OT

Wed Feb 26 -- Semifinal

Franklin Co. 61-Western Hills 38

Fri Feb 28 -- Championship

Franklin Co. 49-Frankfort 52 

42nd Dist. at Scott Co.

Mon Feb 24 -- Quarterfinal

Douglass 80-Sayre 69

Tue Feb 25 -- Semifinal

Douglass 108-Henry Clay 104 in double OT

Broncos qualify for first-ever 11th Reg. tournament appearance

Wed Feb 26 -- Semifinal

Scott Co. 64-Bryan Station 63 in OT

Fri Feb 28 -- Championship

Douglass 78-Scott Co. 75  

Broncos' first-ever district title; DaShawn Jackson led Douglass with 31 pts/11 reb

43rd Dist. at Tates Creek

Mon Feb 24 -- Quarterfinal

Dunbar 68-Lafayette 65 in OT

PLD 10 14 25 8 11-68
Laf.  17 16  16 8 8-65

Tue Feb 25 -- Semifinal

Tates Creek 55-Lexington Christian 54 

TC   20 11 10 14-55

LCA 17 12 14 11-54

Wed Feb 26 -- Semifinal

Dunbar 54-Lexington Catholic 81

Ben Johnson was LexCath's top scorer with 24 pts

Fri Feb 28 -- Championship

Tates Creek 52-Lexington Catholic 72

44th Dist. at EKU

Mon Feb 24 -- Semifinal

Madison Central 53-Madison Southern 46

Madison Cent. 14   5 15 21-53

Madison Sou.   17 10  7 14-46

Tue Feb 25 -- Semifinal

Model 53-Berea 60

Fri Feb 28 -- Championship

Madison Central 70-Berea 40

GLICOD.COM 

Copyright 2020, All Images used with permission or property of GLICOD Communications.