DSC_0672.JPG

| TOURNAMENT CENTRAL |

Presented By

2021 KHSAA Basketball Tournaments

Boys

Sweet 16 at UK's Rupp Arena

Wednesday, Mar. 31 - 1st round upper bracket

Elizabethtown 87-Knott Co. Central 59  

Bowling Green 85-University Heights 57

Ballard 70-Madison Central 61

GRC 54-Oldham Co. 47

Thursday, Apr. 1 - 1st round lower bracket

Highlands 88-Muhlenberg Co. 60  

McCracken Co. 68-Bullitt East 56

Boyle Co. 70-Paintsville 56

Ashland Blazer 56-Knox Central 38

  

Friday, Apr. 2 - Quarterfinals

Elizabethtown 65-GRC 44

Ballard 61-Bowling Green 53

Ashland Blazer 80-Boyle Co. 44 

Highlands 63-McCracken Co. 53

Saturday, Apr. 3 - Semifinals 

Elizabethtown 69-Ballard 53

Highlands 66-Ashland Blazer 50

Saturday, Apr. 3 - Championship Game

Highlands 79-Elizabethtown 60 (Bluebirds' first-ever State Championship)

6th Region

Monday, Mar. 22 - Quarterfinals

Beth Haven 43 at DeSales 54

Evangel Christian 72 at Bullitt East 86

Fern Creek 58 at PRP 56

Western 65 at Bullitt Central 62 

Thursday, Mar. 25 - Semifinals at Valley

Bullitt East 62-DeSales 58

Western 43-Fern Creek 42

Saturday, Mar. 27 - Championship at Valley

Bullitt East 69-Western 49 (Chargers' first 6th Reg. title since 2012; 4th in team history)

7th Region

Monday, Mar. 22 - Quarterfinals

Eastern 57 at Manual 64

Seneca 45 at Male 50

St. Xavier 58 at Trinity 62

Central 47 at Ballard 80

Wednesday, Mar. 24 - Semifinals at Valley

Manual 68-Male 62 in OT

Ballard 79-Trinity 57

Saturday, Mar. 27 - Championship at Valley

Ballard 83-Manual 55 (Bruins' 18th regional title)

8th Region at Henry Co.

Monday, Mar. 22 - Quarterfinals

Oldham Co. 67-Owen Co. 39

Collins 73 - Walton-Verona 70 in OT 

Tuesday, Mar. 23 - Quarterfinals

N. Oldham 61 at Henry Co. 57

Simon Kenton 58-Anderson Co. 45

Friday, Mar. 26 - Semifinals

Oldham Co. 69-Collins 43

N. Oldham 66-Simon Kenton 64

Saturday, Mar. 27 - Championship  

Oldham Co. 62-N. Oldham 56 (Colonels' 17th regional title)

11th Region  

Tuesday, Mar. 23 - Quarterfinals

Madison Southern 50 at Douglass 62

Frankfort 54 at Dunbar 78

Henry Clay 44 at Franklin Co. 51

Lexington Catholic 97 at Madison Central 101

Thursday, Mar. 25 - Semifinals at E. Kentucky Univ.

Douglass 56-Dunbar 55

Madison Central 67-Franklin Co. 51

Saturday, Mar. 27 - Championship at E. Kentucky Univ.

Madison Central 80-Douglass 62 (Indians' first 11th Reg. title since 2013 State Championship win, and 5th total)

21st District at Valley

Monday, Mar. 15 - Quarterfinals

Fairdale 50 at Valley 52

 

Tuesday, Mar. 16 - Semifinals  

PRP 81 at Valley 59

Wednesday, Mar. 17 - Semifinals 

Beth Haven 69-Holy Cross 55

Friday, Mar. 19 - Championship  

PRP 99-Beth Haven 53

22nd District at Butler

Monday, Mar. 15 - Quarterfinals 

Western 37-Iroquois 33

 

Tuesday, Mar. 16 - Semifinals

DeSales 68-Doss 64

Western 66 at Butler 65 in double OT

Thursday, Mar. 18 - Championship

DeSales 67-Western 63

23rd District at N. Bullitt

Monday, Mar. 15 - Quarterfinals 

Evangel Christian 95 at N. Bullitt 78

Wednesday, Mar. 17 - Semifinals

Evangel Christian 76-Southern 67

Bullitt Central 63-Moore 57

Friday, Mar. 19 - Championship

Bullitt Central 59-Evangel Christian 56

24th District at Bullitt East

Tuesday, Mar. 16 - Semifinals 

Fern Creek 101-Whitefield Academy 18

Jeffersontown 57 at Bullitt East 59

Thursday, Mar. 18 - Championship

Fern Creek 63 at Bullitt East 68

25th District at Manual

Monday, Mar. 15 - Quarterfinals 

St. Francis 82-Portland Christian 74

Tuesday, Mar. 16 - Semifinals

Central 76-St. Francis 65

Shawnee 29 at Manual 73

Thursday, Mar. 18 - Championship

Central 47 at Manual 59

26th District at Male

Tuesday, Mar. 16 - Semifinals 

Brown 35 at Male 107

Thursday, Mar. 18 - Championship

St. Xavier 71 at Male 77

27th District at Seneca

Wednesday, Mar. 17 - Semifinals

Trinity 87-Atherton 56

Waggener 79 at Seneca 97

Friday, Mar. 19 - Championship

Trinity 57 at Seneca 51

28th District at Eastern

Monday, Mar. 15 - Quarterfinals 

Ky. Country Day 58-Walden 48

Tuesday, Mar. 16 - Semifinals

Ballard 87-Ky. Country Day 38

CAL 48 at Eastern 68

Thursday, Mar. 18 - Championship

Ballard 68 at Eastern 63

29th District at Oldham Co.

Tuesday, Mar. 16 - Semifinals 

N. Oldham 75-S. Oldham 63

Friday, Mar. 19 - Championship

N. Oldham 55 at Oldham Co. 70

30th District at Collins

Monday, Mar. 15 - Quarterfinals 

Anderson Co. 67-Shelby Co. 60 in OT

Tuesday, Mar. 16 - Semifinals

Anderson Co. 41-Woodford Co. 39

Wednesday, Mar. 17 - Semifinals

Spencer Co. 42 at Collins 51

Friday, Mar. 19 - Championship

Anderson Co. 39 at Collins 55

31st District  

Monday, Mar. 15 - Quarterfinals 

Gallatin Co. 50 at Carroll Co. 48

Eminence 57 at Trimble Co. 69

Tuesday, Mar. 16 - Semifinals at Henry Co.

Owen Co. 76-Gallatin Co. 71

Trimble Co. 60 at Henry Co. 75

Friday, Mar. 19 - Championship at Henry Co.

Owen Co. 51 at Henry Co. 53

32nd District at Williamstown

Monday, Mar. 15 - Semifinals 

Simon Kenton 68 at Williamstown 51

Tuesday, Mar. 16 - Semifinals

Walton-Verona 65-Grant Co. 61

 

Thursday, Mar. 18 - Championship 

Simon Kenton 75-Walton-Verona 67

41st District at Western Hills

Monday, Mar. 15 - Quarterfinals 

Franklin Co. 86-Frankfort Christian 45

Tuesday, Mar. 16 - Semifinals

Franklin Co. 55-Great Crossing 50

Wednesday, Mar. 17 - Semifinals

Frankfort 60 at Western Hills 58 in OT

Friday, Mar. 19 - Championship

8:15 Franklin Co. v. Frankfort  

42nd District at Bryan Station

Monday, Mar. 15 - Quarterfinals 

Sayre 56 at Bryan Station 55

Tuesday, Mar. 16 - Semifinals

Douglass 81-Sayre 47

Wednesday, Mar. 17 - Semifinals

Henry Clay 71-Scott Co. 54

Friday, Mar. 19 - Championship

Douglass 59-Henry Clay 49

43rd District at Lafayette

Monday, Mar. 15 - Quarterfinals 

Lexington Christian 64-Tates Creek 43

Tuesday, Mar. 16 - Semifinals

Dunbar 64 at Lafayette 54

Wednesday, Mar. 17 - Semifinals

Lexington Catholic 80-Lexington Christian 58

Friday, Mar. 19 - Championship

Dunbar 81-Lexington Catholic 68

44th District at EKU

Monday, Mar. 15 - Semifinals 

Madison Central 64-Model 39

Tuesday, Mar. 16 - Semifinals

Madison Southern 61-Berea 45

Friday, Mar. 19 - Championship

Madison Central 71-Madison Southern 58

Girls

Sweet 16 at UK's Rupp Arena

Wednesday, Apr. 7 - 1st round upper bracket

Sacred Heart 64-Knott Co. Central 32

Bowling Green 50-Bishop Brossart 48 in double OT

Franklin Co. 55-S. Laurel 50 in OT

Anderson Co. 78-Southwestern 67

Thursday, Apr. 8 - 1st round lower bracket

Marshall Co. 56-Pikeville 52 

Bethlehem 70-Bullitt East 65

Henderson Co. 55-Apollo 31

Russell 58-Dixie Heights 44

Friday, Apr. 9 - Quarterfinals

Sacred Heart 66-Bowling Green 54

Anderson Co. 53-Franklin Co. 35

Marshall Co. 58-Bethlehem 51 

Henderson Co. 64-Russell 53

Saturday, Apr. 10 - Semifinals

Sacred Heart 63-Anderson Co. 53

Marshall Co. 50-Henderson Co. 33

Saturday, Apr. 10 - Championship Game

Sacred Heart 49-Marshall Co. 47 (Valkyries' first State Championship since 2004; fifth total)

6th Region

Tuesday, Mar. 23 - Quarterfinals

Holy Cross 32 at Butler 54

Mercy 64 at Bullitt Central 48

N. Bullitt 28 at PRP 50

Iroquois 33 at Bullitt East 81

Friday, Mar. 26 - Semifinals at Manual

Butler 70-Mercy 48

Bullitt East 54-PRP 20

Sunday, Mar. 28 - Championship at Valley

Bullitt East 48-Butler 45 (Chargers' third regional title in team history; their first since winning 8th Reg. in 2004)

7th Region

Tuesday, Mar. 23 - Quarterfinals

Eastern 47 at Male 68

Atherton 17 at Central 75

Manual 46 at CAL 38

Assumption 32 at Sacred Heart 55

Friday, Mar. 26 - Semifinals at Valley

Central 65-Male 58

Sacred Heart 50-Manual 37

Sunday, Mar. 28 - Championship at Valley

Sacred Heart 54-Central 51  (17th regional title for Valkyries)

 

8th Region at N. Oldham

Wednesday, Mar. 24 - Quarterfinals

Spencer Co. 48-S. Oldham 44

Owen Co. 52-Grant Co. 38 

Thursday, Mar. 25 - Quarterfinals

Walton-Verona 48-Oldham Co. 31

Anderson Co. 76-Trimble Co. 27

Monday, Mar. 29 - Semifinals

Spencer Co. 32-Owen Co. 28

Anderson Co. 40-Walton-Verona 22    

Tuesday, Mar. 30 - Championship  

Anderson Co. 53-Spencer Co. 23 (Bearcats' 2nd straight regional title; 7th total)

11th Region  

Monday, Mar. 22 - Quarterfinals

Great Crossing 44 at Madison Southern 49

Lafayette 61 at Scott Co. 52

Douglass 62 at Tates Creek 70

Madison Central 28 at Franklin Co. 64

Wednesday, Mar. 24 - Semifinals at E. Kentucky Univ.

Lafayette 51-Madison Southern 40

Franklin Co. 2-Tates Creek 0 by forfeit

Saturday, Mar. 27 - Championship at E. Kentucky Univ.

Franklin Co. 53-Lafayette 38 (Flyers' 2nd straight regional title, and 6th in team history)

21st District at Valley

Monday, Mar. 15 - Quarterfinals

Beth Haven 46 at Valley 44

 

Tuesday, Mar. 16 - Semifinals  

PRP 70-Beth Haven 14

Wednesday, Mar. 17 - Semifinals 

Holy Cross 57-Fairdale 24

Friday, Mar. 19 - Championship  

PRP 54-Holy Cross 35

22nd District at Butler

Monday, Mar. 15 - Semifinals 

Iroquois 69-Western 49

 

Wednesday, Mar. 17 - Championship

Iroquois 20 at Butler 74

23rd District at N. Bullitt

Tuesday, Mar. 16 - Semifinals

Southern 17 at N. Bullitt 74

Bullitt Central 76-Moore 26

Thursday, Mar. 18 - Championship

Bullitt Central 60 at N. Bullitt 34

24th District at Bullitt East

Monday, Mar. 15 - Quarterfinals

Whitefield Academy 66-Jeffersontown 12

Wednesday, Mar. 17 - Semifinals 

Whitefield Academy 51 at Bullitt East 85

Mercy 68-Fern Creek 15

Friday, Mar. 19 - Championship

Mercy 42 at Bullitt East 71

25th District at Manual

Monday, Mar. 15 - Quarterfinals 

Portland Christian 62-Shawnee 32

Wednesday, Mar. 17 - Semifinals

Central 85-Portland Christian 38

Presentation 20 at Manual 56

Thursday, Mar. 18 - Championship

Central 69 at Manual 57

26th District at Male

Monday, Mar. 15 - Semifinals 

Assumption 79-Brown 17

Wednesday, Mar. 17 - Championship

Assumption 58 at Male 67

27th District at Seneca

Monday, Mar. 15 - Semifinals

Atherton 46 at Seneca 18

Thursday, Mar. 18 - Championship

Sacred Heart 95-Atherton 23

28th District at Eastern

Wednesday, Mar. 17 - Championship

CAL 59 at Eastern 38

29th District at Oldham Co.

Wednesday, Mar. 17 - Semifinals 

N. Oldham 64 at Oldham Co. 65

Saturday, Mar. 20 - Championship

S. Oldham 70 at Oldham Co. 55

30th District at Collins

Monday, Mar. 15 - Quarterfinals 

Woodford Co. 64 at Collins 70

Tuesday, Mar. 16 - Semifinals

Anderson Co. 73 at Collins 22

Wednesday, Mar. 17 - Semifinals

Spencer Co. 47-Shelby Co. 38

Saturday, Mar. 20 - Championship

Anderson Co. 61-Spencer Co. 45

31st District  

Monday, Mar. 15 - Quarterfinals 

Carroll Co. 37 at Henry Co. 50

Gallatin Co. 42 at Trimble Co. 49

Wednesday, Mar. 17 - Semifinals at Henry Co.

Owen Co. 72 at Henry Co. 39

Trimble Co. 47-Eminence 37

Saturday, Mar. 20 - Championship at Henry Co.

Owen Co. 71-Trimble Co. 37

32nd District at Williamstown

Monday, Mar. 15 - Semifinals 

Walton-Verona 63 at Williamstown 44

Tuesday, Mar. 16 - Semifinals

Grant Co. 49-Simon Kenton 41

Friday, Mar. 19 - Championship 

Walton-Verona 45-Grant Co. 37

41st District at Western Hills

Monday, Mar. 15 - Quarterfinals 

Frankfort Christian 38 at Western Hills 40

Tuesday, Mar. 16 - Semifinals

Franklin Co. 92 at Western Hills 16

Wednesday, Mar. 17 - Semifinals

Great Crossing 60-Frankfort 32

Friday, Mar. 19 - Championship

Franklin Co. 62-Great Crossing 50

42nd District at Bryan Station

Monday, Mar. 15 - Quarterfinals 

Henry Clay 52 at Bryan Station 54

Tuesday, Mar. 16 - Semifinals

Scott Co. 56 at Bryan Station 45 

Wednesday, Mar. 17 - Semifinals

Douglass 33-Sayre 21

Friday, Mar. 19 - Championship

Scott Co. 44-Douglass 37

43rd District at Lafayette

Monday, Mar. 15 - Quarterfinals 

Tates Creek 78-Lexington Christian 64

Tuesday, Mar. 16 - Semifinals

Lexington Catholic 47 at Lafayette 54

Wednesday, Mar. 17 - Semifinals

Tates Creek 50-Dunbar 43

Friday, Mar. 19 - Championship

Tates Creek 64 at Lafayette 60 in OT

44th District at EKU

Monday, Mar. 15 - Semifinals 

Madison Central 57-Model 43

Tuesday, Mar. 16 - Semifinals

Madison Southern 46-Berea 41

Friday, Mar. 19 - Championship

Madison Southern 40-Madison Central 32 

GLICOD.COM 

Copyright 2021, All Images used with permission or property of GLICOD Communications.

Web Developer:

Icon_WhiteSmall.png